Contact Us
   Jodi Lundberg   (435) 881-7373
     email: intermountainpowerassociation@gmail.com
     FAX: 435-753-0169
     PO Box 4509
     Logan, UT 84323

 

INTERMOUNTAIN POWER SUPERINTENDENTS ASSOCIATION

2020 COMMITTEE LIST

 

EXECUTIVE COMMITTEE

Chairman.........................................................Clark Crook                         Vice Chairman……………………..…Chris Niemann                  Treasurer……………………………..…….…Rust Finlinson                            Secretary…………………….…………….Jodi Lundberg                       

           

ADVISORY MEMBERS

Kelly Peterson             Chase Colby              Bruce Hughes            Scott Bunker             Steve Crosby           Jess Pearce

Brandon Graham          Jeff Page                  Harold Wilson            

 

APPRENTICESHIP COMMITTEE   Chairman: Harold Wilson

               EXAMINING COMMITTEE   Co-Chairmans: Jake Theurer, Ryan Bowler

               SUBCOMMITTEE- LINEMAN   Chairman:  Rick Madsen, Corey Dalley

            Scott Bunker                   Bruce Turner                     Mike Rameriz            Benji Eames

            Dave West                       Jess Pearce                        Steve Crosby            Wayne Wittwer             Matt Draper   

           Chad Taylor                     Brian Anderson                 Ryan Bowler             Chad Taylor                 Mark Kabinoc

                                                           

              SUBCOMMITTEE-METERING  Chairman: Chris Neimann

            Clark Crook                         Clint Boyer                            Guy Chang                   Kevin Hansen

              

               SUBCOMMITTEE-SUBSTATION Chairman: Trev Smith

            Cory Daniels                       Greg McPhie                   Jake Parcell                  Daniel Whitlock              Devin Jensen

            Don Behunin                       Tyler Harris                    Vern Jackson

                             

HOTLINE SCHOOL COMMITTEE   Chairman:  Gary Hall

               SUBCOMMITTEE-OVERHEAD    Co-Chairmans: DJ Davis, Ryan Bowler

            Brian Anderson                  Josie Parsons                 Jim McDonald               Greg Stanton                Harold Wilson             Dave Martin                        Benji Eames                    Ted Barnett                    Casey Glover                Guy Renzello     

            Jake Theurer                      Corey Dalley                    Chad Taylor                                        

                             

               SUBCOMMITTEE-UNDERGROUND   Chairman: Dave Olsen

            Brad Kearl             Sam Andrus           Mads Hughes          TJ Reese                 Jeff Page               Mike Hendrickson

            Kent Larsen          Kent Kummer        Gary Hall                   Chase Colby          Ken Bringhurst     LaRonzo Lott

            Ryan Steglich 

                          

              SUBCOMMITTEE-SUBSTATIONS   Chairman: Devin Jensen, Tyler Harris

               Jake Parcell               Cameron Carrigan         Cory Daniels         Vern Jackson                Don Behunin

               Reed Dalton             Tom Campbell                 Brett Roberts                     

 

           SUBCOMMITTEE-VENDORS   Chairman: Tim Lish

            Mark McMillian           Reed Dalton          Layne Anthony        Dennis Erickson        Mark Miller          Joe Arnold

            Russ James                  Greg McPhie         Jack Stevenson         Ryan Steglich           Linda Collins       Dave Lee

            Rody Meacham           Brad Farmer

 

EDUCATION / SAFETY COMMITTEE   Chairman: Blake Anderson

            Kent Kummer            Nick Crosby             Reed Dalton          Corey Daniels          Russ James

               John Condie              Bruce Hughes         Gary Hall               Garrett Elmer         Greg Stanton       

               Dave West                 Tom Barton

                

SCHOLARSHIP COMMITTEE  Chairman: Bruce Turner

            Joe Arnold             Dave West             Linda Collins               Kent Kummer

            Jess Pearce            Peter Reed          

                       

ELECTION COMMITTEE   Chairman: Kent Kummer  

 

LINEMAN RODEO COMMITTEE    Chairman:  Steve Crosby

               Brandon Graham             Rick Madsen             Corey Dalley              Tom Buckingham            Mark McMillian

               Jess Pearce                        Laronzo Lott             Harold Wilson            Tim Lish

Contact

Jodi Lundberg    (435) 881-7373